• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Şırnak : 7 °C
  • Adana : 20 °C
  • Diyarbakır : 16 °C
  • Mardin : 15 °C
  • Hakkari : 4 °C
  • Van : 8 °C

BÜYÜK ADAMLAR BÜYÜK OLAYLAR DOĞURUR

21.04.2013 16:50
Abdullah Kalkan / Cizre Postası Gazetesi

Abdullah Kalkan / Cizre Postası Gazetesi

İlk yazılı tarihin derinliklerinden günümüze kadar olan sürece bakıldığında; bir birine çok benzeyen olaylar yaşandığını ve yaşanan olayların da birbirine benzer sonuçlar doğurduğunu göreceksiniz. Kısacası yaşlı dünyamızın geçmişinde tekerrür eden olaylar sinilesi yüz yıllar boyu bir birini kovalamaya devam etmiş.

Müzelerde, tarihi ortamlarda gördüğümüz irili ufaklı bir sürü insan heykelleri sergilenmektedir. Değişik değerli maden veya taşlardan yapılmış haşmetli ve haşmetleri kadar maddi anlamda da değer biçilemeyen onlarca heykellere iyice baktıktan sonra internet üzerinden bu heykellerin sahiplerini araştırdığınızda göreceksiniz ki; ölümsüzleşmiş, toplumlara, tarihe ve haliyle insanlığa mal olmuş bu insanların hepsinin ortak noktasının, onların bir şekilde insanlığın yararına olan bir olaya vesile olduklarını göreceksiniz.

Osmanlı Tarihine baktığımızda onlarca padişah olmasına rağmen İstanbul"un fethine vesile olan Fatih Sultan Mehmet"in diğer padişahlardan çok daha fazla tanındığını göreceksiniz. Dünya tarihine baktığımızda da önemli gelişmeler kat eden, büyük başarılar kazanan, halkları barıştıran kral, padişah ve devlet adamlarının ölümsüzleştiğini, yine bunu gibi barış için, insanlık için çaba sarf eden şair, yazar ve aktivistlerin de ölümsüzleştiğini, her zeminde anıldıklarını ve tarihe mal olduklarını göreceksiniz. Tıpkı NELSON MANDELA gibi.

Nelson MANDELA bölücülük suçu ile yargılandıktan sonra ömür boyu ceza almıştı. Ceza evinde 27 yıl geçirdikten sonra 1990 yılında düzenlenen uluslararası bir kampanya ile özgürlüğüne kavuşmuştu. Mandela 1994 yılında girdiği seçimde büyük bir farkla devlet başkanı seçilmiş ve kara kıtanın en sıkıntılı ülkesini en huzurlu ülkesi haline getirmişti. Mandela"yı doğuran olay, bizim ülkemizde olduğu gibi dökülen kardeşkanını durdurması olmuştur. Mandela kendi ülkesinde akan kanın durmasına vesile olduğu için dünya genelinde 250 tane ödül almış ve kendi ülkesinde ULUSUN BABASI lakabını almıştır.

Anlaşılıyor ki; sürekli minnet duyulan birisi olmak, unutulmamak için, yani tarihe ve insanlığa mal olmak için toplum ve insanlık yararına olan önemli bir olaya vesile olmak gerekiyormuş.

Bizim ülkemizde hali hazırda olan durum, büyük ve ölümsüz bir lider doğurmak için uygun bir zaman mıdır ? Bana sorarsanız tam da zamanıdır. Tarih ülkemizde büyük bir lider doğurmak için uygun zemini hazırlamıştır. Yurdumuzda yıllar yılıdır dökülen kardeş kanını durdurmak, düşman iki kardeş halkı barıştırmak kime nasip olacaksa o zat tarihimize ve insanlığa mal olacaktır.

Büyük olmak, büyük düşünmek ve bu vesile ile insanlığa mal olacak şekilde büyük olaylara vesile olmak her babayiğidin harcı değildir. Büyük olmak, büyük ve yararlı olaylar doğurmak için öncelikle büyük bir yüreğe sahip olmak gerekir. Yaşamakta olduğumuz büyük olay ortada. Büyük olayın adı 1984 senesinden beri dökülmekte olan kardeş kanı.Olayın yaşandığı coğrafya yurdumuzun her santimetre karesi. Olaydan etkilenen kim ? Yediden

yetmişe bütün yurdum insanı. Anlayacağınız mutfağımız ve mutfağımızın içinde olan tüm malzemeler ortada. Maharet eldeki malzeme ile en iyi yemeği çıkaran aşçı olmakta. Başta sayın başbakan olmak üzere tüm siyasetçilere açıkça bir teklif sunuyorum. Unutulmaz olmak istiyorsanız, tesis edilmek istenen barış sürecinin mimarı olun. Tüm benliğimle inanıyorum ki; bu olayın bitiminde rol alacak olan lider en kısa sürede NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ başta olmak üzere bir çok barış ödülü alacaktır. Hatta ödüllerin en büyüğünü yani insanların yüreklerini, sevgilerini kazanacaktır.

Yıllar sonra hep yad edilen, dua edilen, adına okullar, dernekler kurulan ve adı ölümsüzleşen lider olmak isteyen her kim ise bu günden itibaren bu barış süreci meşalesini almalı ve bu uzun maratona başlamalıdır. Çünkü gün bu gündür. Süreç kolay olmayacaktır. Tam tersi çok zor olacaktır. Süreci bir yola benzetecek olursak; çok virajlı, çetin ve inişli-çıkışlı olacaktır. Engellemek isteyenler, taşlayanlar çıkacaktır. Ama unutmayın ki ; dünyanın en büyük insanı Hz. Muhammed (s.a.v.) de taşlanmıştır.

Bu meşakkatli sürece kim katlanır, sabırla barış yolunu takip eder ve kardeş kanının durmasına vesile olacaksa, büyük adam haliyle büyük lider olacaktır. Başta yazdığım gibi ancak büyük adamlar büyük olayların doğmasına vesile olur. Ya da tersi büyük olaylar büyük adamlar doğurur. Hepiniz gibi ben de ortada 30 yılı aşkın bir süreden bu yana var olan bu iç savaşın, yaşamakta olduğumuz bu büyük olayın bizlere büyük bir lider doğuracağına olan inancımı korumaktayım.

Abdullah KALKAN

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Cizre Postası | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.486 616 42 33 | Faks : 0.486 616 42 33 | Haber Yazılımı: CM Bilişim